1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Zabıt Katibi Maaşları 2020 (Adliye Personeli Güncel Maaşları)

Zabıt Katibi Maaşları 2020 (Adliye Personeli Güncel Maaşları)

Zabıt Katibi Maaşları 2020

Zabıt Katibi Maaşları 2020 yılına girmek üzere olduğumuz şu dönemlerde netlik kazanmış olmakla beraber düz memur maaşlarından tek farkı zabıt katibi kadrosu olmasıdır. Adliye Personeli olarak nitelendirilen zabıt katiplerinin maaşı yıllık belli bir oranda artış göstermektedir ve bu artış toplu sözleşmeye bağlıdır. Yetkili sendika Memur-Sen tarafından hükümet yetkilileri ile görüşülerek oluşan müzakere sonucunda 2 yıllık maaş artış oranları belirlenir ve buna göre maaş almaktadırlar ve bu maaş artışı sadece zabıt katiplerini değil tüm 657 sayılı kanuna bağlı memurları etkilemektedir.

Zabıt Katibi Maaşları 2020

Zabıt Katiplerinin maaşını tek kalemde söylememiz doğru olmamakla beraber her kişinin kendine özel durumuna göre maaşları vardır ama genel olarak bir hesap yapmak gerekirse şöyle diyebiliriz.

  • Lise Mezunu yeni işe başlamış bir zabıt katibinin 2020 maaşı 3700-TL civarı.
  • Önlisans veya Lisans Mezunu yeni işe başlamış zabıt katibi 2020 maaşı  3750-TL civarı.
  • Lise mezunu olan 1/4 (25 yıllık) olan bir zabıt katibinin 2020 maaşı 4950-TL civarı.
  • Önlisans veya Lisans mezunu olan 1/4 (25 yıllık) olan bir zabıt katibinin 2020 maaşı 5050-TL civarı.

 

Fakat bu Zabıt katiplerinin maaşını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kişi evli ise ve eşi çalışmıyor ise eş yardımı (aylık 200-TL) civarı bir ek gelirde sağlamaktadır. Evli ve çocukları 18 yaşından küçük ise her çocuk için ayrıca belli bir ücrette çocuk yardımı adı altında almaktadırlar. Bu durum yukarıda belirttiğimiz gibi kişiye özeldir yani bekar veya evli olmanız, eşinizin çalışıyor yada çalışmıyor olması, çocuklarınızın olması gibi durumlar maaşınıza yansımaktadır.

Zabıt Katibinin Ek Geliri

Adliye Personelinin maaşın yanı sıra ek gelir olarak mesai denen ücreti vardır, bu mesai ücreti herkese ödenmez yılda 6 ayı geçmemek üzere günlük mesai saati dışında çalışanlar için ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda bu mesaiye kalanlar tutanak tutularak tespit edilmekte ve ilgili komisyonlarına bu tutanaklar teslim edilmektedir kaç saat çalıştığı hesabı yapılarak belli bir mesai ücreti ödenmektedir.

Her gün fazladan kalan bir zabıt katibinin alacağı ücret yılda 6 ayı geçmemek üzere aylık 200-TL civarında bir ücrete denk gelmektedir.

Maaşı Hesaplama

Sizler için vereceğimiz linkten bütün zabıt katiplerinin durumlarını belirterek aldığı ücreti net şekilde hesaplayabilirsiniz. Zabıt Katibi Maaşı Hesaplama 2020

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)