İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Sararmış Farlar Nasıl Temizlenir?

Sararmış Farlar Nasıl Temizlenir?

cfr5C_1550058436_3936

Sararmış Farlar Nasıl Temizlenir?

Araç farlarının üretilmesinde cam malzeme kullanırken yerine plastik bir madde olan polikarbona bıraktı. Bu malzemenin kullanılması üretim kolaylığı ve maliyet açısından düşük olduğu için 1980 yıllarından sonra far üretiminde araçlarda bu malzeme kullanılıyor.

Bunca kolaylık arasından ise sararma gibi nedenler müşteri kitlesinin sorunu haline gelebiliyor. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde güneş ışınlarının zararlı uv ışınları nedeniyle daha çok sararma gösteriyor.

Güneşin zararlı uv ışınlarının araç farına verdiği zararı engellemek şu anda mümkün olmasa bile oluşan sararmaların sonradan giderilmesi mevcut. Araç yıkamasında farlara da gelen kimyasal yıkama malzemeleri veya farın çalışma esnasında oluşan ısı gibi birçok neden de farların sararmasına neden olabilir.

Sararmış Farları Zımpara İle Temizleme

En etkili yöntemlerden birisi olan zımpara ile temizlemek. Far üzerinde çizikler mevcut ise 1000-1500 zımpara yaparak çizikleri yok etmelisiniz. Bu esnada far etrafına bant gibi koruyucu bir malzeme ile aracın boyasını korumanız tavsiye edilir. Zımpara kağıdı ile bu işlemi yapacaksınız ilk olarak farları zımpara kağıdı kullanarak hafifçe ıslatınız. Az kuvvet uygulayarak farı zımparaladıktan sonra sararmanın hafif hafif geçtiğini göreceksiniz.

Pasta İle Temizleme

Pasta cila işlemi araç dış boya temizliğinde bütünleşmişken far temizleme işleminde de uygulanıyor. Pasta işlemi ile far üzerindeki etmenleri kaldırarak cila ile bu işlemin yerine dolduracağız. Pasta ile temizleme işleminde polisaj makinesi ile yapmamız gerekecek.

Zımpara ve yıkama işlemlerinden beklediğimiz dönüşü aldığımız zaman polisaj makinesi ile camın yüzeyini temizlemiş oluyor. Bu temizlemeden sonra son işlem olan cila uygulamasına geçerek far temizleme işlemini bitireceğiz.

Cila İle Temizleme

Pasta aşamasında camın yüzeyini temizledikten sonra son işlem olan cila işlemine geçiyoruz. Farın orijinal halindeki koruyucu malzemenin halini alması için cila yapıyoruz. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi plastik cila kullanmaktır.

Cila malzemesini bir sünger yardımıyla far üzerinde iyice gezdiriyoruz. İşlem sırasında sünger kullanmak istemiyorsanız polisaj makinesinden de yardım alabilirsiniz. Süngeri far üzerinde yavaşça kullanırken bu işlemi aynı şekilde polisaj makinesinde de düşük devirde kullanmanız gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap