1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Mübaşir Maaşları 2020 (Güncel Ücretler)

Mübaşir Maaşları 2020 (Güncel Ücretler)

mübaşir maaşları 2020

Mübaşir maaşları Adalet Bakanlığında son yapılan değişiklikler ile düzenlemeye gidilmiştir bu itibarla mübaşir maaşları 2020 yılında bir toparlanma olmuş ve artık daha iyi bir gelir almaya başlamışlardır.
Geçtiğimiz yık Mübaşirlerin YİH(Yardımcı Hizmetler Sınıfı) yerine GİH(Genel İdari Hizmetler) sınıfına alınması ve son sendikal zamlar ile birlikte 2020 maaşları artık bir nebze hatrı sayılır rakamlara ulaşmıştır. Statü olarak adliyedeki personellerin dağılımı şu şekilde yapılmaktadır Yazı İşleri Müdürü, Zabıt Katibi, Mübaşir, Hizmetli ve Temizlik Personeli olarak kronik sıralaması yapılmaktadır.

Mübaşir Ne İş Yapar ?

Mübaşir Adliyelerin en çileli işlerinden biri olan meslek gruplarındandır, adliyenin bütün tozlu raflarından sorumlu, arşivden sorumlu, gelen evraklardan sorumlu ve Mahkemenin düzeninden sorumlu kişilere mübaşir adı verilir ve aldıkları ücret ile yaptıkları iş kıyaslanırsa haklarının zor ödeneceği bir gerçektir.
Mübaşirler 2020 Maaşları ile ilgili memurlar.net adresinden aldığımız verileri kıyasladığımız zaman özellikle belli bir kıdeme ulaşmış mübaşirlerin maaşları ciddi oranda fark göstermiştir.

2020 Mübaşir Maaşları (Mübaşirler Ne Kadar Maaş Alır)

Mübaşirlerin aldığı maaşlar 2020 yılında yapılan hesaplamalarla ortaya çıkmış durumdadır ve aşağıdaki tabloda size ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağız buyrun bakalım.

 

Mezuniyet BilgisiKıdem Bilgisi 2020 Maaşı
LiseYeni İşe Başlamış 3.851-TL
Lise20 veya 25 Yıllık (2/1)4.428-TL
Önlisans veya LisansYeni İşe Başlamış (10/2)3.859-TL
Önlisans veya Lisans 20 veya 25 Yıllık (2/1)4.428-TL

Yukarıdaki tabloda belirttiğimiz rakamlar net rakamlar değildir sebebine gelecek olursak maaş bilgileri bazı durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Yukarıda bekar bir personele göre hesaplaması yapılmış, BES dahil edilmemiş ve sendikası yok sayılmıştır.
Fakat bu faktörler işin içerisine girdiği zaman 400-TL kadar maaş farketmektedir. Evli ve 2 çocuğu olan bir mübaşir şayet eşi çalışmıyor ise 400-TL kadar maaşında olumlu yönde bir yükselme yaşanmaktadır.

Mübaşirlerin Ek Ücretleri

Mübaşirler Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan personellerdir ve ek ödemeleri “Fazla Çalışma Ücreti(Mesai)” şeklinde ödenmektedir. Fakat bu durum taşralarda o kadar kolay değildir fazla çalıştığın saat kadar tutanak tutması ve bu durumun amir tarafından onaylanması ve yıllık belli bir saati geçmemesi şartında ödenmektedir.

Diğer yazımız olan Zabıt Katibi Maaşlarını merak ediyorsanız lütfen inceleyiniz...


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)