İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

kredi-notu-nasil-hesaplanir

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde insanlar bir ev, araba, arsa ve bu tarz şeylerin sahibi olabilmek için kredi almaya karar verirler. Verdikleri bu kararın ardından bankalara giden insanların önüne bazen kredi notu gibi engeller çıkabiliyor. Bu kredi notu dediğimiz şey Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı Findeks tarafından oluşturulur. Kredi notunuz oluşturulması bakılan bazı bileşenlerin oranlanması ile gerçekleşir. Bu bileşenlerin oranlanması dönem dönem değişiklik gösterebilmektedir yani her zaman aynı oranda değildir. Bileşenlerin sayısı artmakta olsa da temel olarak 5 bileşenin olduğunu söyleyebiliriz.

1) Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı

Kredi borçları ve kredi kartları borçlarının ödenme alışkanlığı kredi notunuzun en önemli unsurlarından biridir. Borçlarınızı zamanında yatırmanız bir veya iki gün bile geciktirmemeniz sizlerin yararına olacaktır. Aksi takdirde kredi notunuzu %35 kadar yüksek bir oranda etkileyebilir. Bu da kredi alamamanıza sebep olabilir.

2) Mevcut Borç Durumu

Bankalara olan mevcut borç durumunuz kredi notunuzu etkileyebilir. Bunun sebebi borcunuzun arttıkça riskin de artmasıdır. Burada oran ödeme gücüne göre değişir fakat %35 kadar yüksek bir oranla kredi notunuzu etkiler. Buradan çıkaracağımız sonuç ise bankalara ne kadar borcunuz var ise o kadar kredi alma olasılığınız azalıyor. Fakat yapacağınız düzenli ödemelerle kredi notunuzu arttırabilirsiniz.

3) Yakın Zamanda Kredi Alınmış Olması

Yakın zamanda kredi alınması yeni bir risk anlamına gelmesi sebebiyle kredi notunuzu %11 gibi bir oranla düşürebilir. Bu oran ödeme gücü ve alınan kredinin miktarına göre değişiklik gösterir. Borç ödendikçe kredi notu tekrar yükselir.

4) Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi kullananların ve borçlarını düzenli şekilde ödeyenlerin kredi kullanmayanlara veya daha az kullananlara nazaran kredi notu daha yüksek olabilir. Bu oran %10 kadar etkileyebilir. Bunun sebebi daha önce kredi almış kişinin borç ödeme alışkanlığının bilinmesi fakat almayan kişinin borç ödeme alışkanlığının olup olmadığının bilinmemesidir.

5) Diğer Faktörler

Küçük bir matematik hesaplaması yaptığımızda diğer faktörlerin kredi notunuzu etkileme oranı %9 olarak görürüz. Burada ise en önemli husus kredi başvurma sıklığıdır. Retten dolayı veya kendinize çıkabilecek kredi miktarını öğrenmek için sıklıkla yaptığınız başvurular kredi notunuzu düşürmez. Fakat tahsis birimleri tarafından şüpheli duruma düşürebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap