İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Kredi Kartım Çalınırsa Ne Yapmam Gerekir?

Kredi Kartım Çalınırsa Ne Yapmam Gerekir?

yargitay-calinan-kredi-kartindan-yapilan-12477196_9168_o

Kredi Kartım Çalınırsa Ne Yapmam Gerekir?

Günlük hayatta hemen hemen herkesin kullandığı hatta ve hatta tek bir kişinin çok sayıda kullandığı kredi kartları hayatın çoğu anında ekonomik olarak yardımcımız oluyor. Böyle sık kullandığımız ve ekonomik değeri yüksek olan bir aracın kaybolma / çalınma riski de unutulmamalıdır. Kredi kartı çalınan veya kaybolanlar için hazırladığımız bu yazı ile kayıp/çalıntı aşamasından sonra neler yapmaları konusunda bilgi aktarımı yaparak sizler için faydalı olacağını düşünüyoruz.

En Kısa Şekilde Çözüm

Kredi kartınızın 3.bir kişi tarafından ele geçirildiğini düşünüyorsanız hemen ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bankaların müşteri hizmetleri her zaman hizmet vermektedir. Bankalara haber verilmesinden sonra ilgili banka gerekli önlemleri alarak mağdur olmanızın önüne geçecektir.

Bankalar kayıp/çalıntı bildirimleri öncesinde işlem gören alışverişler için kullanıcıyı sorumlu tutmasa da bu durum bazen bankanın inisiyatifindedir.

Çalını/Kayıp Halinde Diğer Yapılacaklar

Kredi kartını iptal ettirebilir, en yakın karakola gidilerek kartınızın çalındığını/kaybolduğunu ihbarda bulunabilir veya çalınan karttan harcama yapılmışsa ilgili kuruma harcama itirazında bulunabilirsiniz.

Kredi Kartının İptali

Kredi kartınızın çalındığını öğrendiğiniz andan itibaren hemen kendi bankanız ile iletişime geçerek kredi kartınızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Fiziki olarak veya bankanızın müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek kartınızın iptalini isteyebilirsiniz. Bankaların da sorumluluğu doğduğu için risk almak istemez ve sizin çalıntı/ kayıp bildirimini derhal dikkate alıp işleme koyar. Kredi kartınızı iptal eder.

Banka daha sonra size yeni numaralı kredi kartı vererek sizi mağdur etmeyecektir. Banka ile işlemlerinizi bitirdikten sonra yapacağınız diğer işlem kredi kartınızın çalındığını/kaybolduğunu düşündüğünüz olayın gerçekleştiği en yakın karakola giderek ihbarda bulunup tutanak tutturmak. İnternet vasıtası ile ilgili bankanın müşteri hizmetlerini bulmak size vakit kazandıracaktır.

Kredi Kartına Harcama İtirazı

Kredi kartınız kaybolmuş/ çalınmış ise ve kartla harcama yapılmışsa harcama itirazında bulunabilirsiniz. İtirazdan sonra banka harcama itiraz formu verecektir. Doldurulan bu form ile kolluk kuvvetinde bulunulan ihbar ya da savcılıkta bildirilen suç duyurusunun bir kopyasını alarak bankanıza başvurmalısınız. Kredi kartı şifresidir. Kredi kartı şifresi ile size ait karttan alışveriş yapılmasına engel olabilirsiniz.

Fakat kartınızda güvenlik tedbiri almanıza rağmen işlem yapılmışsa ilgili banka, şifreyi koruma yükünün sizde olduğu sebebi ile ödeme yapmaktan kaçınabilir. Bundan ötürü şifre seçerken tahmin etmesi zor bir şifre seçin, kimseyle paylaşmayın ve not aldığınız yerlerin kimsenin ulaşamayacağı yerler olmasına dikkat edin.

Yorum Yap

Yorum Yap