1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Korona Virüsü Mutasyona Uğradı Mı?

Korona Virüsü Mutasyona Uğradı Mı?

corona-mutasyon

Corona Virüsü Mutasyona Uğruyor Mu?

Tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden corona virüsün iki farklı mutasyonu olduğu tespit edildi. Pekin Üniversitesinde çalışan bilim insanları tarafından yürütülen çalışmaların sonucu tıbbi bir makaleyle kamuoyuyla paylaşıldı. Gelen bilgilere göre corona virüsün;

  • S-cov ve
  • L-coz olmak üzere iki farklı mutasyona uğradı söylenebilir.

Hangisi Daha Zararlı?

Corona virüsün mutasyona uğramış olması daha yaygın bir şekilde görülmesine neden oluyor. Mutasyona uğrayarak ikiye ayrılan virüse S ve L olarak isim verildi. Virüsün ilk yayılan türü olan S-cov’un bulaşıcılık özelliğinin daha düşük olduğu biliniyor. Buna karşılık mutasyona uğrayarak ayrışan ikinci türün bulaşıcılığı daha yüksek ve etkilerinin daha ağır olduğu söylenebilir.

  • Virüse yakalananların yaklaşık %30’unda S-cov görülürken
  • Kalan %70’lik kısımda L-cov etkili oluyor.

Yapılan açıklama ve bilimsel makalede mutasyon fikrine sadece Çin’den alınan örneklerle ulaşıldığının altı çiziliyor. Daha kapsamlı ve gerçekçi bir çalışma için dünyadan farklı örnekler üzerinde çalışmak gerekiyor. Bu durum virüs bu hızla yayılırken pek mümkün görünmüyor.

Salgın Kontrol Altına Alınabilecek mi?

Solunum ve dolaşım sistemindeki hücreleri etkisi altına almayı başaran coona virüs; burun akıntısı, öksürük, yüksek ateş ve boğaz ağrısıyla kendini gösteriyor. Virüsün insanlar arasında yaygınlaşmasının en büyük sebebi olarak da tensel temas, öksürük ve hapşırma gösterilebilir.

Ölümleri sebebi; büyük bir çoğunlukla zatürre olarak ortaya çıkıyor. Yaşanan yoğunluk sebebiyle akciğerlere dolan su nefes alımını engelliyor ve ölüm gerçekleşiyor. Virüsün dolaşım sistemini etkilemesi halindeyse akciğerlere yeterli oksijen taşınamıyor ve çoklu organ yetmezliği ortaya çıkıyor.

Kökeni ve Evrimi Değişiyor

70’den fazla ülkede görülen ve ölü sayısının 4 bin sınırına dayandığı yeni tip corona virüsünde yeni mutasyonların oluşma ihtimali, bilim insanlarını en çok korkutan ayrıntı olarak düşünülebilir. Belirlenen iki türün coğrafi dağılım ve insanlar arasında yayılma hızında görülen farklılıklar tedavi planlarında da ciddi değişikliklerin yapılmasını zorunlu kılıyor. Kökeni ve evrimi değişen yeni tip corona virüsün yeni mutasyonlara uğraması halinde daha yaygın ve agresif bir hale bürünmesi riski göreceli olarak artış gösterebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap