1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kimlik Yenileme Ücreti 2020 (KESİN ve NET)
Trendlerdeki Yazı

Kimlik Yenileme Ücreti 2020 (KESİN ve NET)

kimlik yenileme ücreti 2020

Eski kimlikten yeni çipli kimliğe geçmek için artık son bir yılımız kalmış bulunmaktadır ve bu durum kimlik yenileme işlemini gerekmekte ve bunun için kimlik yenileme ücreti yatırmak zorunludur.

Kimlik Yenileme Tarihleri

Kimlik yenileme ücreti yatırdıktan sonra yenileme işlemi yapabilirsiniz fakat bunun son süresi 31 Aralık 2020 Tarihidir. 2020 Yılının son gününe kadar kimlik yenileme işlemi yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Kimlik Yenileme Nasıl Yapılır ?

Yeni kimlik için Nüfus Müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Eski usül olarak nüfusa gitmeniz yanlış bir işlem olacaktır. Randevu linkine tıklayarak veya nüfus müdürlüğü Randevu hattı olan 199 arayarak randevu oluşturmak zorundasınız.

Randevuya gidemeyecek veya gitmeyecekseniz yarım saat öncesinden iptal ettirmeniz gerekmektedir. Eğer 2 defa randevu aldığınız takdirde gitmezseniz 1 ay boyunca yenileme işlemi için randevu alamayacaksınız.

Kimlik Yenileme için Gerekli Belgeler ve Evraklar

  • Son 6 içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf (2 adet)
  • Kimliğiniz veya pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı veya Avukatlık Kimliği.
  • Yeni kimlik harcı (Bu harcı randevuya gitmeden önce internet bankacılığı üzerinden veya ATM ile yatırmanız mümkündür.
  • Kimliğiniz yok ise eğer veya ulaşamıyorsanız muhtarlıktan beyan talep edebilirsiniz fakat bu beyan belgesinde kesinlikle fotoğrafınız olması gerekmektedir.

Yeni Kimliğin Farkı Nedir

Teknolojinin çok ilerlediği aşikar, bu teknolojiye Devletimiz ayak uydurmak adına yeni kimlik sistemine geçmek zorunda kalmıştır. Kimlik yenileme sonrasında artık yeni kimliklerde “çip” olacaktır ve bu çipin içinde kimlik bilgilerimiz yer alacak.
İlerleyen yıllarda teknolojinin daha gelişmesi ve yaygınlaşması sonrasında bu çiplerin içinde bütün bilgilerimiz sağlık, arkadaş, banka, araç bilgilerimiz, dava bilgilerimiz gibi bilgilerin yer alması beklenmektedir. Kısacası E-devlet sistemi kimliğimizde yer alacak. Hatta çoğu kamu kurumlarına giriş yaparken kimlik okutulması gerekebilecek.

2020 Kimlik Yenileme Ücreti (Harcı)

Kimlik yenileme ücreti 2020 yılından 27.50-TL olarak harçlandırılmıştır. Kimlik yenilemek isteyen vatandaşların bu bedeli yatırması zorunlu hale gelmiştir. Kimliğini yenilemeyenlere ise idari para cezası uygulanacaktır. Kimlik yenileme ücreti adı altındaki ödenen kalem ücretine kimlik harcı denmektedir ve 2020 yılında kimlik yenileme ücreti 33.50-TL olarak bilinmektedir.

Bu ücreti kimlik yenilemek için nüfus dairesine gitmeden önce İnternet Bankacılığı üzerinden veya ATM üzerinden yatırılması gerekmektedir.

 

Ayrıca Evde Bakım Maaşları adlı yazımıza bakarak evde ücret alabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Bilgilendirme için tesekkurler