1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. İdare Mahkemesi Harçları Hesaplama 2020 (İdari Yargı Güncel Rakamlar)

İdare Mahkemesi Harçları Hesaplama 2020 (İdari Yargı Güncel Rakamlar)

İdare Mahkemesi Harçları 2020

İdare Mahkemesindeki dava harçlarının ücreti her yıl belli bir oranda artmaktadır. İdare Mahkemesine dava açarken belli bir ücret ödemekteyiz bu ücretlerin bir kısmı harç bir kısmı ise posta masrafı(gider avansı) olarak adlandırılmaktadır.
İdare Mahkemsine dava açmanın ilk şartlarından biri olarak harç ve gider avansıdır, eğer ücretleri yatırmadan dava açarsanız sizin için davanın bir anlamı olmayacaktır ve ilgili Mahkeme sizden para(resmi yazı ile) isteyecektir.

İdare Mahkemesi Harçları 2020

2020 yılına girdiğimiz şu dönemlerde yargı harçlarında belli bir oranda artış olmuştur ve İdare Mahkemesi Harç Hesaplama 2020 yılında miktar olarak değişmiştir. Yeni ve güncel rakamlar sitemiz üzerinden görebilirsiniz.
Yukarıda belirttiğimiz gibi dava açrken harç ve posta masrafı muhakkak olması gerekmektedir, eksiklik halinde davanızın çözüme kavuşmasında gecikmeler yaşanacaktır veya dosya işlemsiz kalacaktır.  İdare Mahkemesinde 2020 yılında yürütmeyi durdurmalı bir dava açıyor iseniz eğer ortalama 550-600-TL arası bir miktar harç ve posta ücreti durumunda ödemek durumundasınızdır.

Yürütmeyi Durdurma Harcı 2020

İdare mahkemelerine dava açarken “yürütmeyi durdurma” talepli açacağınız davalar için alınan harç miktarı 2020 yılında 89,60-TL miktarına tekabül etmektedir.

 

Yürütmeyi Durdurmalı Davalar İçin Harçlar 2020

Telafisi güç ve imkansız zararlar halinde idare mahkemesine açacağınız dava türü yürütmeyi durdurmalı şekilde açılmalıdır ve yürütmeyi durdurma talepli açacağınız davada ekstra olarak YD harcı ve bir miktar fazla gider avansı yatırmanız gerekmektedir.
2020 yılında yürütme durdurmalı bir dava açıyorsanız harç ve gider avansı aşağıda ki şekilde olmalıdır ;

Başvuru Harcı : 54,40-TL
Karar Harcı : 54,40-TL
Yürütmeyi Durdurma Harcı : 89,60-TL
Gider Avansı : 300,00-TL ( Mahkemeye göre fiyatta değişkenlik gösterebilir)
Vekalet Harcı (Avukatınız varsa) : 7,80-TL

Şayet davanızda yürütmeyi durdurma talebi yok ise yukarıda belirtilen harçlar arasında yürütmeyi durdurma harcını yatırmayacaksınız.

İdare Mahkemesi Tam Yargı Davası Harçları 2020

İdare Mahkemesine dava açarken tazminat(tam yargı) davalarında harç oranı değişmektedir ve maktu yerine nispi harç alınmaktadır. Bu harcın kanunlarla belirlenmiş düzeyde oranı vardır bu oranın hesabı şu şekilde yapılmaktadır.

Talep edilen miktar toplamının Binde 68,31’in 1/4 ü şeklinde hesaplanmaktadır. Yani örnekle açıklamak gerekirse 100.000(yüzbintürklirası) değerindeki bir tam yargı davasının karar harcı 1.707.75-TL gibi bir rakam çıkmaktadır. Fakat dava konusu olayda ölüm veya organ kaybı varsa 1/4 yerine 1/20 alınacaktır.

İdare Mahkemesi Adli Yardımlı Dava Açma

Eğer İdare Mahkemesine dava açacaksanız bu davanın harçlarını ve posta ücretlerini ödeme imkanınız yoksa, maddi geliriniz yok veya zayıf ise davalarda adli yardım talep edebilirsiniz. Adli yardım; ekonomik anlamda yoksun olan kişilerin faydalandığı hukuksal bir terimdir. İlgili Mahkeme Adli Yardım talebinizi kabul eder ise davanın ilk aşamasında para yatırmaktan muaf tutulmuş olacaksınız. Dava sonucunda kaybederseniz Mahkeme harcanan masrafları sizden Vergi dairesi aracılığı ile tahsil edebilmektedir.

İdare Mahekemesi Harçları 2020

Başvurma Harcı 54,40-TL
Karar Harcı 54,40-TL
Yürütmeyi Durdurma Harcı 89,60-TL
İstinaf Harcı 148,60-TL
Vekalet Harcı 7,80-TL
Yürütmeyi Durdurma İtiraz Harcı (YD İtiraz) 148,60-TL
Keşif Harcı 384,90-TL
Bir önce ki yazımız olan Katip Maaşları konusuna bakmak için lütfen tıklayınız.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)