1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. İdare Mahkemesi Dava Dilekçesi Örneği

İdare Mahkemesi Dava Dilekçesi Örneği

İdare Mahkemesi dava dilekçesi örneği

İdare mahkemelerine bir çok konuda dava açma zaruretiniz doğabilir ve idare mahkemelerinde dilekçe demek duruşma yerine geçebilen bir kavram sayılabilir. Dilekçenin öneminin bu kadar büyük olduğu yargı merciine dava açarken bir çok hususa dikkat etmeniz gerekmektedir.

İdare Mahkemesine Dava Nasıl Açılır

İdare Mahkemesine dava açmak için istisna konular hariç bir idari işlem olmak zorundadır. Örneğin çalıştığınız kurum sizin hakkınızda disiplin cezası vermiş olması veya bir belediyenin sizin binanızı yıkmak istemesi gibi konuları ele alırsak bu olayların dayanağı bir idari işlem olması zorundadır.
İdare Mahkemesine dava açarken 2 nüsha dava dilekçesi ile harç ve posta masraflarını ödeyerek dava açabilirsiniz.

İdare Mahkemesine Dava Açma Süresi

İdare Mahkemesine Dava açmak istiyorsanız size yapılan idari işlemin tebliğinden itibaren 60 gün süreniz bulunmaktadır. Özel kanunlarla belirlenmiş dava konuları hariçtir. Size tebliğ olunan günün ertesi ilk gün olarak sayılmaktadır.

Tam Yargı (Tazminat) Davası Nasıl Açılır

İdare Mahkemesine tam yargı dava açmanın diğer iptal davalarından farkı ödeyeceğiniz harç miktarıdır. Talep ettiğiniz miktarın Binde 68,31’in 1/4 kadar miktarını karar harcı olarak yatırmak durumundasınız.

İdare Mahkemesine Adli Yardımlı Dava Nasıl Açılır

Yazacağınız Dava Dilekçesinde muhakkak olarak “Adli Yardımlı” , “Adli Yardım Taleplidir” gibi ibare yazmanız gerekmekte ayrıca muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesini eklemek sizin için faydalı olacaktır.

Yürütmeyi Durdurma Dava Dilekçesi

Yürütmeyi durdurmalı dava açmadan önce bu terimin ne anlama geldiğine bakmakta fayda vardır. Yürütmeyi durdurma yapılan işlemi öncelikle durdurun çünkü zaman geçerse telafisi güç ve imkansız zarar doğacaktır denektir. Yani maaştan kesme cezası aldı iseniz YD talep etmek yersiz olacaktır çünkü maaşınızdan kesilen 100-200 TL nin telafisi güç bir zarar olmayacağı aşikardır.

Dava Açarken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi dava açmanın en önemli koşulu dilekçedir. Kendinizi tamamen dilekçenizde ifade edeceksiniz ve idare mahkemeleri dilekçenizin kanuna uygunluğu kontrol etmektedir.

  • Dava Dilekçenizin 2 nüsha veya Belirteceğiniz davalı sayısından 1 fazla olması gerekmektedir.
  • Dilekçenizin ekleri varsa bunu belirtmeniz ve eklemeniz önemlidir.
  • İmza atmayı asla unutmayınız.
  • Dilekçenizin 2577 sayılı kanuna uygun olduğundan emin olunuz.

İdare Mahkemesi Dava Dilekçesi Örneği

İdare Mahkemelerine dava açmadan önce hukuki bir destek almanızda fayda vardır. Eğer kendi başınıza dava açmak istiyorsanız bu konuyu iyice araştırınız

Dava dilekçesi örneğini indirmek için TIKLAYINIZ

Peki İdare Mahkemesine dava açarken ne kadar ödemeniz gerektiğinden haberiniz var mı ? İdare Mahkemesi Harçları konumuzu inceleyerek Bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap