1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır?

Google Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır?

google-fotograflar

Google Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır?

Kullanılan cihazlardaki fotoğraf veya videoların saklı tutulabilmesi tüm kullanıcılar için büyük önem taşır. Çünkü herhangi bir sebepten silinebilirler veya cihazda kaynaklanan bir sorundan dolayı artık erişimleri bulunmayabilir. Ve harici bir bilgi olarak kullanılan depolama alanını da büyük ölçüde kaplıyor olabilme ihtimalleri çok yüksek olduğu için yedekleme işlemi çokça tercih edilen bir eylemdir.

Yedekleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Google’ın ücretsiz kullanıma sunduğu Google Fotoğraflar uygulaması büyük bir kolaylık olarak bilinmektedir. Tercihini bu uygulama üzerine yapacak olan kullanıcılar şu adımlarla işlemlere devam etmesi gerekir.

  • İlk Adım: Kullanılan işletim sistemi android olan bir telefondan yedekleme yapılması isteniyorsa yüksek ihtimalle “Google” klasörü adı altında zaten telefonda yüklü bir halde “Fotoğraflar” veya “Google Fotoğraflar” uygulamasının bulunması gerekir. Bulunmuyor ise Google Play üzerinden yüklenmesi hızlı ve kolaydır.
  • İkinci Adım: Uygulamayı açtığınızda ekranın sol üstündeki “Menü” sekmesine tıklamanı gerekir. Bu işlemden sonra açılan pencerede Ayarlar/Yedekle ve Senkronize Et adımları izlenmelidir. Bu şekilde üst kısımdaki ilgili ayarı açıp kapatabilirsiniz.
  • Üçüncü Adım: Uygulamanın sol üst köşesindeki üç çizgi bulunan işarete tıkladığınızda önünüze bir menü sıralanacaktır. Menünün ilk maddesinde yer alan “Cihaz Klasörleri” kısmını tercih ettiğinizde sd kart veya cihazda kayıtlı olan tüm fotoğrafların klasörleri ekranda belirecektir. Yedeklemek istediğiniz dosyaları veya dosya halinde değil de ayrı ayrı tercih etmek istediğiniz fotoğraf ve videoları işaretleyerek yedeklemeye başlamanız mümkündür.

iPhone ve iPad Üzerinde Fotoğraf Yedekleme

  • Adım 1: IOS işletim sistemi üzerinde otomatik olarak Google Fotoğraflar uygulamasının yüklü olmama ihtimali yüksektir. Bu sebeple Apple Store’dan öncelikle uygulamayı edinmeniz gerekir.
  • Adım 2: Aslına bakılırsa etkinleştirme ayarları android üzerinde bulunan ayarlarla birebir aynıdır. Çünkü uygulamanın içeriği aynıdır. Ayarlar/Yedekle ve Senkronize Et adımları takip edildiğinde aynı işlemleri devam ettirmek mümkündür.

Not: Uygulamanın fotoğraflarınıza erişmesi için izin vermenizi isteyen bir hata bildirisiyle karşılaşırsanız; IOS ayarlar uygulamasını açın, gizlilik ayarlarından devam edildiğinde de fotoğraflara hafifçe dokunun ve Google Fotoğraflar’ı açın.

  • Adım 3: Senkronize ayarlarını devre dışı bırakmak için aktife getirilen menüden kapatmak yeterlidir.
Yorum Yap

Yorum Yap