1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Fastfood’a Alternatif Olun; Ev Yemekleri Yapmak

Fastfood’a Alternatif Olun; Ev Yemekleri Yapmak

evde-yemek-yapmak

Fastfood’a Alternatif Olun; Ev Yemekleri Yapmak

Yoğun iş temposu ve uzun süren mesai saatlerinden ötürü iş yerinizden evinize giderken herhangi bir fast food zincirinden alışveriş yapmak size kolay ve hızlı geliyor olabilir. Ancak bunun bir bedeli var! Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki ev yapımı yemekler dışarıdan aldığımız yiyeceklerden çok daha sağlıklı.

Evde taze yiyecekler kullanarak sağlıklı pişirme yöntemleriyle kendi yemeklerinizi hazırlamak size büyük avantaj sağlar. Hipertansiyon, tip 2 diyabet, kalp-damar hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltıp aynı zamanda dışarıdan alacağınız fazla kalorilerden, karbonhidrattan, trans yağdan, sodyumdan kendinizi korumuş olacaksınız.

Besin Değerleri Bakımından Farkları Neler?

Dışarıda yediğimiz bir yemeği ev yemeği ile besin değerleri açısından karşılaştırırsak ev yemekleri çoğu zaman daha sağlıklı ve besinsel olarak daha üstündür. Fast food ya da restoran zincirlerindeki yemekler genellikle tuz, kolesterol ve kalori bakımından bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda yüksektir.

Aynı zamanda porsiyon olarak da çok büyük ve besin grupları orantısız dağılmıştır. Bu da daha çok yemeye ve belli besin gruplarından daha fazla miktarda almamıza yol açacaktır. Evde yemeklerimizi isteğimiz doğrultusunda düşük sodyumlu tuzlar ile hazırlayıp, porsiyonu ihtiyacımıza göre ayarlayabilir, tabağımızın yarısını taze sebzeler ile doldurup vitamin, mineral ve lif alımımızı arttırabiliriz.

Fast food ya da restoran zincirlerinde sizi cezbeden şeker ve doymuş yağdan zengin tatlı seçenekleri yerine evde taze meyve ya da meyve kompostosu tercih edip sağlığınıza katkıda bulunabilir, günlük besinsel ihtiyaçlarınızı sağlıklı alternatiflerden almış olursunuz.

Gıda Alerjilerine ve Hassasiyetlere Dikkat!

Günümüzde birçok kişinin bazı besinlere alerjisi ve yahut hassasiyeti bulunmaktadır. Alerjisi bulunduğu gıdadan eser miktarda bile tüketmesi kişide ciddi reaksiyonlara sebep olup kişiyi sağlığından edebilir.

Restoran veya fast food zincirlerinden besleniyorsanız eğer risk alıyor olabilirsiniz. Özellikle glütene karşı alerjiniz varsa, restoran mutfağındaki en küçük bir çapraz bulaşma bile size sorun çıkarabilir. Ayrıca deniz mahsulü ya da fıstık alerjisi olan kişilerin de yemeklerinde ki alerjen maddeleri iyi sorgulaması gerekmektedir.

İşte evde yemek hazırlamanın yararı! Kendi mutfağınızda kontrol sahibi sizsiniz. Yemeğinizi hazırlarken tüm olumsuzları ortadan kaldırıp riski azaltır ve sağlığınızı yüceltirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap