1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2020 (KESİN ÜCRETLER)

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2020 (KESİN ÜCRETLER)

evde bakım maaşı 2020

Evde bakım maaşları 2020 yılına girdiğimiz belli bir oranda zam alacaktır. Geçtiğimiz 2019 yılında son yatan net maaş bilgisi ise 1.383-Türk Lirasıydı. Fakat dediğimiz gibi 2020 yılında zam alacaktır. Ağır engelli olan kişilere yani yaşamını tek başına devam ettiremeyen ağır özürlü olan kişilere verilen rapor ile evde bakım maaşına başvuru yapabilir ve sizde sosyal devlet özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Evde Bakım Aylığına Kimler Hak Kazanır ?

Evde Bakım aylığını almak için bir çok talep vardır fakat bu maaşı alabilmenin belli şartları vardır ve bu şartları tamamladığınız takdirde sizde evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Ağır Engelli Olmak : Kamu Kurumuna bağlı olan hastaneler yani Devlet Hastanesi, Şehir Hastanesi, Üniversite Hastanelerin birinden sağlık raporu almak gerekmektedir ve bu sağlık raporunda %50 üzerinde engelli olması gerekmekte ve bu raporda Ağır Engelli ibaresinin işaretlenmesi lazımdır.

Bakma Zorunluluğu : Bakım şartları arasında bakımı yapacak kimsenin; yeme, içme, tuvalet, banyo, gündelik zorunlu işlerini başkasının bakımı olmadan yapamayacak kişiler bu maaşa başvurabilmektedirler.

Evde Bakım Maaşları Ne zaman Ödenir ?

Evde Bakım Maaşı her ay ödenmektedir. Fakat ödendiği net bir gün yoktur bu ödeme günü ilden ile değişmekte olup, bulunduğu ilin Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün yapacağı işlemler ile alakalıdır. Her ilde Ayın 15’i ile 31’i arasında ödemesi yapılması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır ? (Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler)

Bu maaştan faydalanmak için öncelikle aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gerekmektedir ;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
  • Engelli Raporu (En az yüzde 50 oranında bakıma muhtaç olduğu gösterir rapor)
  • 2 tane vesikalık resim
  • Vasi varsa engellinin vasisi olduğuna dair mahkeme kararı
  • Engelli bireyin anne babası boşanmışsa boşanma ya dair mahkeme kararı
  • Şayet vasi varsa vasinin öğrenim durumunu gösterir belge
  • Bakmakla yükümlü olan kişinin mal varlığına dair belgeler

Yukarıdaki belgelerinizi tamamladıktan sonra bulunduğunuz ilçe veya ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız mümkündür.

Evde Bakım Maaşı 2020

Evde Bakım maaşının en son ulaştığı rakam geçtiğimiz sene 1.383-TL idi, 2020 yılı itibariyle bu rakamın 1.454-TL ulaşacağı bildirilmektedir. Ayrıca engelli bakım maaşının ne kadar olduğuna dair bir çok yoruma cevap niteliğinde olan yazımızı beğenirseniz yorum yazmayı unutmayınız.

 

İNTERNETTEN PARA KAZANMAK adlı yazımızı incelemek ister misiniz ?
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. Malatya ne zaman yatar