1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ehliyet Yenileme Ücreti ve Harcı 2020 (NET ÜCRETLER)

Ehliyet Yenileme Ücreti ve Harcı 2020 (NET ÜCRETLER)

Ehliyet yenileme ücreti 2020
Ehliyet (sürücü belgesi) yenilemek için son tarihi yaklaşırken nüfus dairelerinde yoğunluk yaşanmaya başlamıştır. Ehliyet Yenileme Ücreti 2020 yılında ufak bir artış gösterecek ve 2020 yılının sonlarına doğru yüksek yoğunluk beklenmektedir. Sizde bu yoğunluk içine girmemek için elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır. Ehliyet Yenileme işlemleri anlatıldığı kadar zor değildir yazımızın devamını okuduğunuz zaman aslında ne kadar basit bir işlem olduğunu anlayacaksınız.

Ehliyet Yenileme İşlemi için Gerekli Belgeler

  • Kimlik Belgeniz (Kimliğiniz yanınızda yoksa pasaport)
  • Eski Ehliyet (Eski sürücü belgeniz muhakkak olmalıdır)
  • Sağlık Raporu (Aile Hekimliğinizden yeni çıkarılmış sürücü raporu)
  • Yeni Sürücü belgesinin harç ödemesi makbuzu
  • Son 180 gün içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğrafınız
  • Kan Grbunuzu gösteren gösterir sağlık kuruluşlardan alınan belge veya yazılı beyan
  • Adli Sicil Kaydı (E-Devlet üzerinden değil Adliyelerden alınması gerekmektedir)
  • Nüfus Müdürlüğünde Vermiş olacağınız parkmak izleri

Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır, Nereden Ödenir

İlk defa yeni ehliyet yani sürücü belgesi çıkaracak kişiler için ödeme nüfus dairelerinde yer alan veznelerdir. Aşağıda belirttiğimiz rakamlar nüfusun içinde yer alan vezneler tarafından tahsil edilmekte olup gerekli yönlendirmeler nüfus dairesinde çalışan personeller tarafından yapılmaktadır.

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır

Ehliyet Yenileme işlemi için yukarıda belirtilen bütün evraklarınızı eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir. Evraklarınızı tamamladıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık sitesinin randevu sayfasından veya ALO 199 Çağrı merkezinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu saatinizden yarım saat önce ilgili nüfus dairesinde bulunmanızın sizlere faydası olacağını unutmayınız. Eğer randevuya gitmeme durumu söz konusu olursa randevuyu iptal ettiriniz çünkü 2 defa randevu alınıp ve gidilmezse 30 gün boyunca randevu alamıyorsunuz. Gerekli belglerinizi temin edip randevu aldıktan sonra sizi ilgili personeller yönlendirerek ehliyet yenileme işleminizi tamamlamaktadırlar.

Ehliyet Yenileme Ücreti 2020

Ehliyet Yenileme için yatıracağınız ücretlerin ve ödemelerin toplamı aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır ;
Ehliyet Yenilemek için 3 TL + 15 TL Emniyete ödeme yapmanız gerekmektedir. ( Polis Vakfı Ücreti ve Değerli Kağıt Bedeli adı altında alınmaktadır)
Fakat yeni kimlik çıkardığınız halde kayıp, çalınma, yıpranma gibi durumlar nedeni ile değiştirmeniz gerekirse ücret toplamda 200-TL civarına yaklaşmaktadır. İlk kez çıkaracağınız zaman ise 18 TL gibi bir rakam ödenmektedir.
Kimliğinizi Hala Yenilemediniz mi ? İşte Güncel Kimlik Yenileme Ücretleri yazımıza bakarak ne kadar ödeme yapacağınıza göz atabilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap