İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor Ne Yaparım?

Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor Ne Yaparım?

banka-kredi-sozlesmesi-nedir

Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor

Ev, araba gibi büyük ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla veya daha küçük meblağlarda nakit para temin etmemiz gereken durumlarda hepimizin çaldığı ilk kapı bankadır. Belli vadelerde, sabit faiz ve eşit taksitlendirmeler ile geri ödeyeceğimiz nakit para bize belli koşulların sağlanması durumunda verilmektedir.

Bu koşullar ve kriterler banka ile imzaladığımız sözleşmede en ince ayrıntısına kadar belirtilmiştir. Dikkatli okumadığımız ama her sayfasını imzaladığımız uzun sözleşmelerin bir örneği bize sözleşme imzalandıktan sonra teslim edilir. Atlanmış olsa da mutlaka bizim imzaladığımız sözleşme metninin tüm nüshalarını bankamızdan talep etmeliyiz. Sözleşme ortaklık bitene kadar muhafaza edilip saklanmalıdır.

Müşteri Hakları

Bu sözleşmenin tarafımıza verilmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Müşterinin sözleşmenin bir örneğini elinde tutma hakkı yasalar tarafından verilmiştir. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu Müşteri Hakları 76. Madde de belirtildiği gibi bankanın müşteriye verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü soruya cevap verme, belli bir sisteme oturtma ve yapılan sözleşmelerin onaylı bir örneğini müşteriye verme zorunluluğu vardır.

Banka ile Yaşanabilecek Sorunlar

Banka ile müşteri arasında bazı anlaşmazlıklar doğabilir. Müşteri bankanın haksız olarak kestiğini düşündüğü sigorta, dosya masrafı ücretlerine itiraz etmek isteyebilir. Kredi taksitlerini ödeyememe durumunda yapılan yaptırımlar konusunda yasal haklarını arama ihtiyacı olabilir. Anlaşmazlıkla ilgili itirazları ilgili mercilere iletebilmek için sözleşmenin mutlaka elimizde olması gerekir.

Bankadan Tekrar Sözleşme Talebi

Bankanın sözleşmeyi vermeme gibi bir durumu söz konusu değildir. Böyle bir durum mevzuata aykırıdır. Sözleşmenin kaybedilmesi durumunda bankanızdan ikinci olarak sözleşme talebinde bulunduğunuzda size ret cevabı verebilirler.

Talebinizi yazılı olarak bankanıza ilettikten sonra alacağınız olumsuz cevap karşısında izleyeceğiniz yol bellidir. Bu aşamada sorunu çözebilmek için hukuki yollara başvurmanız gerekir.

Söz konusu problem yasal yollarla çok basit bir şekilde çözülebilir. Öncelikle banka ile olan ilişkinizi ispatlayan dokümanlar ve belgelerle sorununuzu belirten bir dilekçe yazarak Tüketici Mahkemesine müracaat etmelisiniz.

Dilekçeniz en kısa sürede işleme alınıp karara bağlanacaktır. Mahkemeler bu konuda genellikle müşteriyi haklı bulmaktadır. Böylece banka ile imzalamış olduğunuz kredi sözleşmenizi temin edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap