1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Banka Faiz Oranları

Banka Faiz Oranları

2532934_810x458

Banka Aylık Faiz Oranları Kredi Çekme Nedeniniz

Bankaların aylık faiz oranlarında değişiklik gösteren ön önemli unsurlardan biri kredi türünüzün ne olacağıdır. İstediğiniz doğrusunda çekeceğiniz kredi türleri; ihtiyaç, konut, taşıt kredileri olabilir.

Sizin krediye başvurma nedeniniz borçlarınızı kapatmak, ailevi sıkıntılar gibi bir şeyse ihtiyaç kredisine başvurmanız gerekmekte. Hayallerinizin peşinden gidip yeni bir ev veya kiradan kurtulmak istiyorsanız konut kredisi sizin için tabi çok yüksek miktarlarda kredi kullanmayacaksanız çekeceğiniz kredi ihtiyaç kredisi olabilir.

Ama yeni bir araba, üst modele geçme gibi düşüncelerini varsa başvuracağınız kredi taşıt kredisi olacaktır. Konut kredisinde belirttiğim gibi bu krediye başvurmak yerine ihtiyaç kredisine de başvurabilirsiniz.

Kredi Faiz Oranlarını Belirleyen Unsurlar

Bunların en başında ödeme planınız geliyor, ama şu anda sıfır dairelere özel faiz indirimi de bulunmakta. Ödeme planını izleyen durumlardan biri de kredi türlerine göre faiz oranının değişmesi.

Yukarıda bahsetmek istediğim bununla alakalıydı, yani ev alırken kullanacağınız konut kredisinin faiz oranı, ihtiyaç kredisinin faiz oranından yüksek olabilir. Bu yüzden iki seçenek arasında kalacak olursanız tabi ki yüksek olanı seçmezsiniz. Ödeme planı en önemli unsur yapılırken kaç yılda ödeyeceğiniz, yılın belirli dönemlerinde yüksek ödeyip diğer durumlarda düşük ödemenizin pek bir önemi yok fakat genelde ödemeler sabit bir şekilde birbirini izler.

Çekeceğiniz krediyi 10 yılda mı yoksa 2 yılda mı ödemeyeceğinizi düşünmeniz gelecek faiz açısından oldukça önemli. Tabi 2 yılda ödemek içinde bütçenizi zorlamayın.

Kredi Tutarını Belirleyen Unsurlar

Konut kredisini kullanacağınız zaman çekilebilir en alt limit size kalmış ama en çok çekebileceğiniz tutar bankanın göndermiş olduğu eksperin evi inceledikten sonra bankaya iletip bankanın size söyleyeceği miktardır. Mesela sıfır bir daire alacaksınız daire 400 bin TL ise bankanın size verdiği kredi tutarı o kadar olmayabilir.

Bakıldıktan sonra bu tutar dairenin satış bedelinden düşük de olabilir yüksekte. İhtiyaç kredisinde ise çekeceğiniz tutarın maaşınıza ya da toplam gelirinize bakılarak verilmekte. Taşıt kredisi de sıfır ve ikinci olarak değişmekte arabanın yaşına, modeline, markasına göre değişiklik gösterir.

Yorum Yap

Yorum Yap