1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Avukat Katibi Maaşları (2020 Güncel Maaşlar)

Avukat Katibi Maaşları (2020 Güncel Maaşlar)

Avukat katibi maaşları 2020

Avukat katibi maaşları ve avukat katibi mesleği günümüzde merak edilen sorulan arasındadır. Güzel bir meslek kolu olan avukat katipliği genci ve yaşlısı herkes tarafından yapılmakta ve yoğun bir çalışma temposuna sahip olan mesleklerdendir.

Avukatlık katipliği ile zabıt katipliği sıklıkla karıştırılmakta öncelikle onu ayırt etmemizde yarar vardır.
Avukat katipliği ; Tamamiyle özel bir iş yani avukatın yanına aldığı adliyedeki işleri veya benzer işleri yaptırmak üzere ona yardımcı olan kişiye denir.

Zabıt katipliği ; 657 sayılı kanuna bağlı devlet memurlarıdır. Yani özel sektörle bir alakası yoktur.

Avukat Katipliği Nasıl Olunur

Avukat katibi olmanın belli bir kriteri yoktur her avukat kendine özel istekler isteyebilir. İlkokul mezunu olan biride bu işi yapabilir üniversite mezunu olan bir kişide. Buradaki esas kriterleri belirleyecek kişi çalışmak istediğiniz avukattır.

Bazı büyük hukuk şirketlerini ayrı tutalım çünkü onlar yanında çalıştıracakları yardımcı elemanlarda belli kriterler aramaktadırlar.

Yaşadığınız ildeki avukatları bularak onlara iş aradığınızı söyleyebilir veya avukat katipliği derneklerine uğrayarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Nasıl bir Meslek ?

Bu sorunun cevabı tamamiyle çalıştığınız avukat ile doğrudan alakalıdır bu işi bir ömür bir avukatın yanında yapma ihtimalinizde var 3 gün içerisinde işi bırakma ihtimalinizde.

Avukatlar meslek icabı stresli işlerle uğraşır sizde dolaylı olarak bu stresli işin ortasındasınızdır haliyle ortamın gergin olma olasılığı bir hayli yüksektir. Ancak avukatınız ile abi kardeş gibi çalışma olanağınızda olabilir gerçekten bu yüzden çalışacağınız avukatı tanımaya çalışın.

Avukat Katibi Maaşları 2020

Ücret konusunda hemen hemen bütün avukatlar Asgari ücret tarifesine göre işlem yapmaktadır yani 2020 yılında bu ücret yaklaşık 2150-TL gibi bir rakama tekabül eder.

Şunu belirtelim bazı avukatlar kendi işlerine bağlı olarak yol+yemek ve sigortada yapıyorlar. Bazen ekstra prim uygulayan avukatlar dahi vardır. En az asgari ücretle çalıştırmaktadırlar. 2020 yılındaki Asgari ücret tarifesine uymaları zorunludur. Maaş ve iş yükü düşünülünce eğer işi kavrarsanız ve avukatınız ile anlaşıyorsanız bir ömür çalışacağınız bir meslektir. UYAP Sisteminin geliştirilmesiyle hem fiziki olarak daha az yorulacağınızda bir gerçektir.

 

Zabıt katibi maaşları için lütfen tıklayınız.
Yorum Yap

Yorum Yap