İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Android Studio Windows Kurulumu

Android Studio Windows Kurulumu

Android Studio Windows Kurulumu

Android Studio kurmadan önce JDK (Java Development Kit) indirmemiz gerekir. Android Studio, Java tabanlı olduğu için cihazınızda JDK yüklü olması gerekir.

  • JDK Kurulumu

    Tempobet giriş

JDK resmi adresine girin. Karşınıza gelen indirme ekranında DOWNLOAD butonuna tıklayın. Accept License Agreement seçeneğini tıklayıp Windows için en altta Download alanında bulunan linke tıklayarak indirme işlemine başlayın. İndirdiğiniz dosyayı açıp bilgisayarınıza kurun. JDK kurulumundan sonra Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Ortam Değişkenleri butonuna tıklayarak path ayarlarını ekleyin.

  • Android Studio Kurulumu

İşletim sistemi 64 bit olan ve Android Studio 64 bit sürümünü kurmak isteyenler için 2 seçenek bulunur.

  1. Seçenek sitedeki EXE versiyonu indirip klasik bir kurulum yapmak
  2. Seçenek ZIP versiyonu indirip kuruluma gerek kalmadan istediğiniz bir klasöre dosyaları çıkartıp, bin klasörü altındaki studio64.exe ile direk kullanmak.

İlk olarak Android Studio programını indirin. Download Android Studio butonuna tıklayın.

Karşınıza lisans sözleşmesi gelecektir. Onaylayıp indirme işlemini başlatın. İndirdiğiniz exe dosyasını çalıştırıp kurulumu başlatın. Kurulum başladıktan sonra Next-Next yaparak aşağıdaki adımları takip edin. Alttaki ekrandan Android Studio programını nereye kurulacağını seçin. Kurulum bittikten sonra SDK yüklemesi yapmalısınız. Android Studio programını kurduktan sonra karşımıza aşağıdaki giriş ekranı gelecektir. Sağ alttaki menüden Configure – > SDK Manager seçeneğini tıklayıp SDK yükleme ekranını açın.

Eğer cihazınızda yüklü bir SDK yoksa işaretli butona tıklayarak bir konum belirleyin.

Belirlediğiniz konuma yükleme yapmak için Next butonuna tıklayın. SDK yüklemesi tamamlandı. Platform 27 yüklendi. Bundan başka platformlar yüklemek isterseniz aynı ekrandan API listesinden seçim yapmalısınız. SDK yüklemesi de tamamlandığına göre ilk Android projesini artık oluşturabilirsiniz.

  • Android Studio ile Proje Oluşturma

Android Studio proje oluşturmak için, giriş ekranından Start a new Android Studio Project butonuna tıklayın. Proje adı ve paket adı girin. Proje adında Türkçe karakter olmaması gerekir.  Uygulamamızda kullanacağımız API versiyonlarını belirleyin. Bunu daha sonra Proje içinden de değiştirebileceğiniz için buraya dokunmadan Next diyerek ilerleyin.

Empty Activity seçeneğini tıklayarak devam edin. Eğer Blank Activity seçerseniz manuel olarak bazı ayarları sizin yapmanız gerekir. “Add no Activity” seçerseniz de Xml ve Activity dosyalarını sıfırdan oluşturursunuz. Activity sınıfına ve karşılığında kullanacağımız xml yani tasarım dosyanıza isim vererek devam edin ve Finish butonu ile projeyi açın.  Proje ilk açıldığında soldaki açılır menüyü kendinize göre şekillendirin.

 

Yorum Yap

Yorum Yap