İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Android Cihazlarda DNS Ayarı Nasıl Değiştirilir?

Android Cihazlarda DNS Ayarı Nasıl Değiştirilir?

Android Cihazlarda DNS Ayarı Nasıl Değiştirilir?

Android Cihazlarda DNS Ayarı Nasıl Değiştirilir?

İnternete ulaşım günümüzde oldukça kolaylaşmıştır. Bunun yanı sıra çevrimiçi olmak etrafımızla olan iletişimimizde olmazsa olmaz bir özellik haline gelmiştir. Telefonlarımız sayesinde çevrimiçi olup bilgiye ulaşabilir ve bilgiyi aktarabiliriz. İki farklı işletim sisteminden biri olan Android işletim sistemi kaynak kodunun açık olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bazı kısıtlamalar nedeniyle internette erişim sıkıntısı yaşanabilmektedir. Bu nedenle Android cihazlarda DNS ayarları değiştirilmekte ve erişim engeli ortadan kalkmaktadır.

DNS Ayarı Değiştirmek Güvenli midir?

DNS ayarı cihazlarımızda otomatik olarak belirlenen sunucuyu ifade etmektedir. Girmeye çalışılan sayfanın IP adresi sunucuda engellenmiş ise bu durumda otomatik olarak ”Bu Sayfayı Görüntüleyemezsiniz.” şeklinde bir uyarı yazısı belirecektir.

Android cihazlarda internet sağlayıcıları tarafından atanan mevcut DNS ayarları içerisinde engelleri barındırır. Masaüstü bilgisayarda yer alan Ağ Ayarları kısmında kişisel olarak değişiklik yapılabilmesi Android cihazlar için de geçerlidir.

Ek bir uygulamaya ihtiyaç duymaksızın bilinçli bir şekilde yapılacak ayarlamalar ile DNS ayarlarını güvenli bir şekilde değiştirmek mümkündür. Bu değişiklikler sayesinde Mobil veri ve Wifi yoluyla erişim engeli olan sayfalara ulaşılabilir. Çoğumuz DNS değiştirmenin yasal olmadığı kanısına kapılabiliriz ama bu tamamiyle teknik bir işlemdir. Ve DNS değiştirmenin kanuna aykırı bir tarafı yoktur.

Wifi Üzerinden Değiştirme

Wifi yoluyla DNS ayarlarını değiştirmek için takip edilmesi gereken basamaklar şu şekildedir:

  • Android telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne tıklayınız. Bu bölümde bulunan Wifi panelinden internet sağlayıcınızın üzerine basılı tutunuz ve sonra “Ağı Değiştir” seçeneğini seçiniz.
  • Burada yer alan menüde “Gelişmiş Seçenekler” kısmına tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan sayfada “IP ayarları” menüsünü “Statik” olarak ayarlayınız.
  • Sonraki adımda DNS1: “8.8.8.8” DNS2 “8.8.8.4” olarak belirleyiniz ve işlemlerinizi kaydediniz.

Bu şekilde sorunuz olarak Android cihazınızda engellenmiş sitelere erişiminiz mümkün olacaktır.

Üçüncü Taraf Uygulama Yoluyla Değiştirme

Daha etkin ve sorunsuz bir şekilde DNS ayarlarında değişiklik yapmak amacıyla üçüncü taraf uygulamalara başvurulmaktadır. Böylece hem Wifi hem de hücresel veri vasıtasıyla sorunsuz internet kullanımı mümkün olacaktır. Play Store kolaylıkla indirilebilen DNS Changer programı indirilerek rastgele DNS adresleri seçmek mümkündür. Ayrıca “Custom DNS” seçeneğine kodları yazarak DNS değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir. DNS1: “8.8.8.8” DNS2 “8.8.8.4” olarak belirleyiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap